Znak sdružení Pionýr
PS Tažní ptáci
 

© by Milan Matyáš

PageRank.czLetní tábor Kronika táborů Přihláška na tábor Celotáborovky

Letní tábory - popisy a zajímavosti

  Popisy a zajímavosti ze všech našich dosavadních letních dětských táborů, u některých máte k dispozici i odkazy na podrobné zprávy a zvláště novější tábory mají i své bohatě naplněné fotogalerie.


2019 - Tábor dvojí krve (Percy Jacson)

LT 2019

  Již 32. ročník tábora se opět konal na našem oblíbeném tábořišti u obce Bojanov na Vysočině, v termínu od 27.7. do 10.8.2019 (III.turnus).

  Počasí bylo fajn i když občas sprchlo, program běželjako na drátkách, děti byly bezva a nadšené.

  Fotky z tábora i se spoustou podrobností o programu jednotlivých dní najdete v naší fotogalerii.


2018 - Návrat na Zemi

LT 2018

  Tento již 31. ročník tábora se konal opět na našem oblíbeném tábořišti u obce Bojanov na Vysočině, v termínu od 28.7. do 11.8.2018 (III.turnus).

  Oč bylo více horka a sluníčka, o to méně teklo v potoce vody. Přesto jsme si opět užili výborný program, pobyt s kamarády v přírodě se spoustou her a zábavy i dobré jídlo z naší táborové kuchyně.

  Fotky z tábora i se spoustou podrobností o programu jednotlivých dní najdete v naší fotogalerii.


2017 - Vikingové III.

LT 2017

  Jubilejní 30. ročník tábora se konal opět na krásném tábořišti u obce Bojanov na Vysočině, v termínu od 29.7. do 12.8.2017 (III.turnus).

  Docela fajn počasí, příjemně zaplněný tábor, úspěšný program - po 20 letech opět Vikingská motivace - bez větších potíží a jakýchkoliv mimořádek, takže jsme si mohli připsat další zářez do seznamu úspěšných letních táborů.

  Fotky z tábora i se spoustou podrobností o programu jednotlivých dní najdete v naší fotogalerii.


2016 - Brána času

LT 2016

  Pro tento již 29. tábor jsme opět zůstali věrní krásnému tábořišti u obce Bojanov na Vysočině, v termínu od 30.7. do 13.8.2016 (III.turnus).

  Počasí bylo velmi příjemné, tábor poněkud přeplněný, neboť jsme pro obrovský zájem naplnili naši kapacitu na maximum. Program proběhl zdárně a snad i úspěšně, bez větších potíží a jakýchkoliv mimořádek, takže jsme si mohli připsat další zářez do seznamu úspěšných letních táborů.

  Fotky z tábora i se spoustou podrobností o programu jednotlivých dní najdete v naší fotogalerii.


2015 - Expedice Arawak

LT 2015

  Pro náš již 28. tábor jsme zůstali věrní krásnému tábořišti u obce Bojanov na Vysočině, v termínu od 1. do 15.8.2015 (III.turnus).

  Horké až tropické počasí tohoto léta, s přemírou vos a nedostatkem deště, se nám povedlo zvládnout, pirátská celotáborovka nás postupně dovedla ke všem hledaným pokladům a náš omlazený tým vedoucích a instruktorů, podporovaný zkušeným zázemím, se zvládl vypořádat se všemi nástrahami a potížemi na jedničku.

  Fotky z tábora najdete v naší fotogalerii, v plné kvalitě budou rozeslány účastníkům vypálené na DVD i s videem natočeným v průběhu LT.


2014 - Středověk

LT 2014

  Tábor číslo 27. proběhl opět na krásném tábořišti u obce Bojanov na Vysočině, v termínu od 26.7. do 9.8.2014 (III.turnus).

  Již zkušený, byť mladý tým vedoucích a instruktorů, tentokráte pod vedením Hrazdy a za vydatné spolupráce Lucky a Iris, připravil povedenou středověkou celotáborovku, počasí vcelku šlo, děti byly bezva a až na drobné výjimky v pohodě. Takže další povedený tábor našeho oddílu.

  Fotky z tábora najdete v naší fotogalerii, v plné kvalitě budou rozeslány účastníkům vypálené na DVD i s videem natočeným v průběhu LT.


2013 - Superhrdinové

LT 2013

  Tábor číslo 26. jsme opět uskutečnili na krásném tábořišti u obce Bojanov na Vysočině, v termínu od 27.7. do 10.8.2013 (III.turnus).

  Povedlo se připravit výbornou motivaci a nachystat perfektní program, tábora se zúčastnilo hodně dětí a přes potíže s krátkodobou virózou a velkými vedry, což poněkud nachystaný program komplikovalo se tábor povedl a byl vedoucími i účastníky oceněn moc dobře.

  Fotky z tábora, včetně popisů jednotlivých dnů, najdete v naší fotogalerii, v plné kvalitě budou rozeslány účastníkům vypálené na DVD i s videem natočeným v průběhu LT.


2012 - Poklad Černého delfína

LT 2012

  Dvacátý pátý letní tábor se konal již podruhé na krásném tábořišti u obce Bojanov na Vysočině v termínu od 28.7. do 11.8.2012 (III.turnus).

  Na počest velkého oddílového výročí byla připravena celotáborovka dle názvu oddílu a knihy od J.Foglara "Poklad Černého delfína", která se opravdu vydařila, počasí bylo také excelentní a i osazenstvo tábora, počínaje dětmi a konče všemi, kdo přiložili ruku k dílu, podpořilo celkově vynikající dojem z tohoto tábora.

  Fotky z tábora, včetně popisů jednotlivých dnů, najdete v naší fotogalerii, v plné kvalitě byly rozdány a rozeslány účastníkům vypálené na DVD i s videem natočeným v průběhu LT.


2011 - Prsteny moci

LT 2011

  Dvacátý čtvrtý letní tábor jsme přesunuli na nové místo u obce Bojanov a díky změně jsme mohli využít i dřívější termín - třetí turnus. Tábora se zúčastnilo 35 dětí, převážně oddílových či účastníků dřívějších táborů, bylo i dost nováčků. Osvědčený táborový tým připravil po 15 letech celotáborovku na téma Pána prstenů, která se vydařila a ani nevalné počasí letošního léta nám nezkazilo povedený tábor.

  Fotky z tábora, včetně popisů jednotlivých dnů, najdete v naší fotogalerii, v plné kvalitě jsou na táborovém DVD i s videem natočeným v průběhu LT.

Zde je k dispozici PDF soubor popisem tábora a různými tabulkami jeho výsledků.


2010 - Škola čar a kouzel Bradavice

<img src="lt2010/lt2010_vsichni_min.jpg" width="300" height="225" border="0" title="LT 2010" alt="LT 2010">

  Dvacátý třetí letní tábor byl plný čar a kouzel, neboť jsme se stali následovníky Harryho Pottera a žáky kouzelnické školy v Bradavicích. Během studia se účastníci leccos naučili, vybojovali nejden kouzelnický souboj a nakonec porazili i černokněžníka Ragnara. Přes potíže s promáčeným tábořištěm a obtížně sjízdnou příjezdovou cestou k táboru se vše docela vydařilo a děti odjížděly z tábora spokojené.

  Fotky z tábora, včetně popisů jednotlivých dnů, najdete v naší fotogalerii, v plné kvalitě (1600x1200) budou v průběhu podzimu na DVD, možná i s videem natočeným v průběhu LT (s tím máme nějaké technické problémy).


Hromadné táborové foto

2009 - Říše Čchin

  Dvacátý druhý letní tábor měl motivaci ze starověké Číny, jejíž námět jsme si vypůjčili z internetových stránek jiného oddílu a pak jej vlastními silami přepracovali a upravili k obrazu našemu. Užili jsme si nádherného počasí, děti byly většinou perfektní, jídlo skvělé.
  Fotky z tábora, včetně popisů jednotlivých dnů, najdete v naší fotogalerii, v plné kvalitě (1600x1200) budou v průběhu podzimu na DVD i s videem natočeným v průběhu LT.


2008 - Výcvikový camp FBI

Hromadné táborové foto  Na náš dvacátý první letní tábor jsme využili převzatou motivaci Akta X, z celotáborových her nakladatelství Mravenec. I tak jsme mnohé dotvářeli či přetvářeli při přípravě i v průběhu tábora. Jak věříme, program i tábor jako celek se velmi povedl, počasí bylo téměř dokonalé, i děti (účastníci výcviku FBI) byly většinou skvělé.
  Fotky z tábora, včetně popisů jednotlivých dnů, najdete v naší fotogalerii, v plné kvalitě (1600x1200) jsou na DVD i s videem natočeným v průběhu LT.

Info o průběhu tábora 2008 najdete zde >>> (PDF, 366 kB)


2007 - Jumanji

Hromadné táborové foto  Výroční dvacátý tábor se konal v Meziboří s motivací dle filmu Jumanji. Počasí bylo vynikající, asi dvě velké bouřky a pár nočních přeháněk nijak nekazilo perfektní průběh tábora, na němž měl lví podíl již sehraný tým organizátorů pod vedením dvojice Iris a Lucka (díky Vám děvčata). Tento letní tábor tak můžeme směle zařadit mezi ty nejlépe vydařené tábory našeho oddílu.
  Fotky z tábora, včetně popisů jednotlivých dnů, najdete ve fotogalerii, v plné kvalitě (1024x768 a více) jsou (či v průběhu podzimu budou) na CD či DVD, spolu s videem natočeným v průběhu LT.

Info o průběhu tábora 2007 najdete zde >>> (PDF, 279 kB)


2006 - Wamakashkan

Večerní sněm

  Letní tábor s indiánskou motivací jsme uspořádali po dlouhých 14 letech (naposledy v roce 1992). Počasí nám celkem přálo, dětí bylo dost a byla to docela dobrá parta, takže se tento dětský tábor může zapsat mezi ty velmi podařené.
  Fotky z tábora, včetně popisu činnosti v jednotlivých dnech, jsou ve fotogalerii, v plné kvalitě (1024x768 a více) jsou na CD či DVD, spolu s videem natočeným v průběhu LT.

Info o průběhu tábora 2006 najdete zde >>> (PDF, 650 kB)


2005 - Cesta za Zlatým rounem

Účastníci tábora

  Poněkud deštivé dva týdny na konci prázdnin jsme strávili opět na táboře v Meziboří, tentokráte ve Starověkém Řecku hledáním Zlatého rouna. V hojném počtu dětí, s mnoha starými známými a několika nováčky bylo jediným negativem letního tábora nepříjemné počasí, které nám území tábora proměnilo v tankodrom plný bláta.
  Fotky z tábora jsou ve fotogalerii, v plné kvalitě (1024x768) jsou na CD či DVD, spolu s videem natočeným v průběhu LT.

Info o průběhu tábora 2005 zde >>> (PDF, 650 kB)


2004 - Vikingové II.

Účastníci tábora

  Podruhé letní tábor v Meziboří a podruhé (po 10 letech) celotáborovka s Vikingskou motivací. Sešla se velmi dobrá a většinou již sehraná partie dětí i vedoucích, což se velmi kladně podepsalo na celém průběhu, i počasí bylo docela slušné, takže tento tábor můžeme zapsat do našich pamětí jako velmi vydařený.

  Ke stažení soubor s kompletním popisem průběhu a výsledků tábora - formát PDF 1.2 MB >>>

Fotogalerie z LT: 14. - 15.8., 15. - 17.8., 17. - 19.8., 20. - 24.8., 25. - 28.8..


2003 - Projekt Ketapang, "Brána bohyně Eset"

Pohled na tábořiště, odkaz do fotogalerie

  Na tento rok jsme si našli nové místo - tábor v Meziboří půjčený od kolegů z PS Slunovrat. Vyšlo perfektní počasí, tábor byl plně obsazen dětmi a i všichni vedoucí se do přípravy a průběhu pilně zapojili. Celotáborová hra byla na motivy cestování časem, mírně ovlivněného "Hvězdnou bránou". Navštívíli jsme čtyři různá historická období a absolvovali i jednu cestu do budoucnosti. Podrobně se o tom všem dočtete v naší pravidelné potáborové brožurce, kterou posíláme všem účastníkům a je k dispozici i zde.
  Tábořiště v Meziboří se nám velmi osvědčilo, příští rok pojedeme na stejné místo a v podobném termínu.

Podrobná zpráva zde >>>.   Fotogalerie tady >>>.


Závěrečná fotka s hrací deskou naší CTH

2002 - Výprava do Sargasového moře

  Pro tento rok jsme zůstali věrní tábořišti v Lačnově a připravili novou celotáborovku na motivy stolní hry "Lovci pokladů". Jediné, co nám trošku pokazilo tábor byl týden dešťů, který se nám však naštěstí neprojevil tak ničivě, jako v jiných částech republiky. Druhý týden pak už byl slunečný a pěkný, takže jsme dohnali všechno zameškané a tábor jsme dokončili v pohodě.

Zde je podrobná zpráva z tohoto LT.


Tábořiště v Lačnově

2001 - Zlato z Deadwoodu

  Na novém tábořišti nová westernová celotáborovka, 15 dní v podstatě nádherného až horkého počasí, občasné problémy s některými "takytáborníky"a jinak vcelku dobrý tábor.
  Ocenili jsme malou vzdálenost od Brna pro pohodlí cokoliv dodatečně sehnat a kupodivu to ani nebylo nijak nadužíváno rodiči. Pouze mobilní spojení, nabídnuté jako nouzová možnost, bylo občas využito více, než by bylo zdrávo, ale to je daň dnešní době.

Zde je podrobná zpráva z tohoto LT.


Výprava na Skřítek

2000 - Olympiáda

  Sportovně laděná celotáborovka se bohužel netrefila s počasím - kromě prvního týdne, kdy jsme byli na puťáku v Rychlebských horách, bylo tak často deštivo, že už jsme pomalu nevěděli co s dětmi hrát. Přesto se uskutečnily soutěže jednotlivců i soutěže družstev, dvě výpravy do okolí a také některé tradiční akce.

Zde je podrobná zpráva z tohoto LT.


Sledujeme částečné zatmění slunce

1999 - Ztracený svět

Expedice do Jižní Ameriky do pralesů kolem Amazonky, kde se má prý nacházet "Ztracený svět" - oblast kde dosud žijí dinosauři. Vyslali jsme tři expedice, které všechny potvrdily existenci tohoto úkazu a přinesly o tom četné důkazy - fotografie, kresby, vejce i kostry.

Zde je popis tábora a fotoarchiv.


Pohled na tábořiště

1998 - Egypt, stavba pyramid

Výprava do Egypta za vlády faraona Ramesse proběhla na malebném tábořišťátku u Stálkova na Slavonicku, na přelomu července a srpna. Letního tábora se zúčastnilo poměrně hodně dětí, což bylo znát na atraktivnosti některých her. Po dlouhé době se nám také podařilo postavit perfektní lanovku, přes rybník (asi 50m), takže se všichni povozili a pohoupali. I počasí bylo perfektní - více jak 14 dní bylo krásně, skutečně škaredé byly asi tři.

Zde je podrobný popis tábora.


1997 - Sedum klíčů

Vlastními silami sepsaný příběh o pokladu ukrytém ve zřícenině hradu několika loupeživými rytíři kdysi ve středověku a o sedmi klíčích, které jsou potřeba k otevření truhly s pokladem, až bude nalezena. Tábor byl poznamenán povodněmi, které nás sice přímo nepotkaly, ale napršelo se dost a dost.


Jídlo potmě v jeskyni

1996 - Prsteny moci

Na motivy oblíbených příběhů J.R.R.Tolkiena o Pánu prstenů vznikla spoluprací celého kolektivu vedoucích vlastní varianta příběhu o putování "Prstenů moci"(byly dva) a o statečnosti těch, co jej nesli. Mapa "Středozemě" byla ústředním místem tábora, na kterém se sledoval postup obou "Družin prstenu" - Hezounů a Pytlíků z Hobitína, vybírala se nejvhodnější cesta, absolvovaly se úkoly spojené s různými nástrahami a překážkami, zakreslenými do této mapy.

Popis motivace a průběhu CTH.


Lovci mamutů se chystají malovat

1995 - Lovci mamutů II.

Na novém tábořišti v naprosto odlišném prostředí se odehrála repríza už jednou úspěšné a osvědčené celotáborovky, s novými dětmi a s některými z původních členů ve funkcích vedoucích a instruktorů. Do stejné řeky ale dvakrát nevstoupíš, takže každý z těch dvou táborů byl nutně jiný.


Dražba otroka Milana

1994 - Vikingové

Tento letní tábor byl motivován jako návrat do historie vikingských tažení a válek, světa mágů a válečníků, ale i kupců a řemeslníků. Na počátku tábora byli všichni prodáni do otroctví svým náčelníkům, aby se z něj postupně plněním různých zkoušek dostávali a stávali se svobodnými členy klanu. Tři takto vzniklé klany pak soutěžily, který z nich najde pohádkově bohaté a velmi utajené město Aradak, dobyje ho a vyplení. Takto získaná bohatá kořist byla potom utracena po příjezdu kupců s velkou zásobou užitečného zboží.


1993 - Expedice K2

Horolezecká celotáborovka byla opět pokračováním celoroční hry, simulující přípravu expedice na Himalájskou osmitisícovku Čcho-kori (K2). Na táboře děti budovaly postupové campy, mezi základním táborem a výškovými družstvy se zprávy vysílaly morseovkou (nepříliš úspěšně), závěrečný výstup na vrchol byl simulován opět dvoudenním puťákem po okolí tábora.


Indiáni na výpravě

1992 - Lovecký tábor Siouxů

Celotáborová hra byla vytvořena jako vyvrcholení celoročního zápolení tří Siouxských kmenů - Ponků, Omahů a Čejenů. Byla to soutěž o to, kdo si naloví větší a lepší zásoby na zimu. Letní tábor byl také poprvé zakončen dvou až třídenním puťákem, který každý kmen musel absolvovat na vlastní pěst. Za vykonané zkoušky se dostávaly "zuby" do náhrdelníku, ti úspěšnější získali indiánské čelenky, všichni pak spoustu vzpomínek na dobrý tábor.


Křest zelenáče

1991 - Zlatá horečka na Yukonu

Tentokrát nám námět poskytla nepřekonatelná Encyklopedie her od Miloše Zapletala, ve které se podrobně rozepisuje celá motivace i jednotlivé etapy Zlaté horečky. Děti musely projít přes Chilkootský průsmyk, proplout peřejemi Bílého koně, hledaly zlatonosné potoky, klajmovaly dílce, rýžovaly v potocích zlato, které prodávaly do banky, prostě vše co k zlatokopeckému životu patřilo.


1990 - Poklad Černého delfína

Tento tábor je považován za nejlepší dosud prožitý tábor většinou jeho účastníků, i když v jeho průběhu to tak občas nevypadalo. Základem byla skvělá kniha J.Foglara Poklad Černého delfína, která nám poskytla nádhernou motivaci pro vytvoření příběhu, ve kterém děti putovaly od úkolu k úkolu, někde našly zprávu vyrytou do kůry suchého stromu, jinde byla vyražena do železných plátků zatlučených do špalků dřeva, muselo se slaňovat i lézt do bažin, hledaly se jinotaje ve slovních spojeních i přírodní útvary popsané jazykem pirátů a korzárů. Cesta nakonec všechny účastníky přivedla do starého lomu, ve kterém se o získaný poklad všichni podělili. Tento tábor se stal prubířskou zkouškou pro nově vznikající tandem vedoucích - Milana, Ivču a Jirku; na přípravě i průběhu zanechal nesmazatelný otisk i kamarád a kolega Diabola.


1989 - Lovci mamutů

Třítýdenní tábor uprostřed prázdnin 1989 nebyl zrovna procházkou růžovým sadem, provázely ho problémy mezi výchovnými a hospodářskými pracovníky, ale s odstupem času už zůstaly jen úlomky dobrých vzpomínek. Sešla se skvělá parta dětí, se kterou jsme si užili spoustu srandy a byly to další neocenitelné zkušenosti pro všechny zúčastněné.


Rozmyšlení nad mapou

1988 - Hon za mustangem

První letní tábor dětí z původního Černého delfína a dalších oddílů. Trval 14 dní, na začátku prázdnin 1988 a hrála se celotáborová hra Hon za mustangem, při které se děti coby indiáni snažily polapit nezkrotného divokého mustanga, potulujícího se v okolí tábořiště. Byla to táborová premiéra pro většinu vedoucích a první sbírka zkušeností s vedením letního dětského tábora.

Nahoru
Pionýr, z. s. - pionýrská skupina Tažní ptáci, Topolky 30, 616 00 Brno, mobil 775 764 400, E-mail: pstp@jmpionyr.cz 

INFOPANEL

Novinky:

1.6.2020
Pravidelné aktivity částečně obnoveny

Informace:

9.6.2020 Od začátku června jsme obnovili pravidelnou středeční oddílovou činnost, alespoň formou venkovních aktivit.
Všem přihlášeným na náš letní tábor již byly rozeslány potřebné dokumenty, informace a pokyny mailem.

Nejbližší akce:

25.-27.9.2020
Najdete nás na Facebooku
Dobrý oddíl

Články o nás:

Podporují nás:

MŠMTLogo Brna

Táborové poradny:

Opravdu dobrý tábor
Borovice.cz
Letní dětské tábory, katalog rekreací pro děti.

Sportovní vybavení:

DAKO sport